Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratoria Przyszłości”

Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem Programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z zakresu nauk STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Więcej informacji na www.gov.pl/laboratoria.

Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Klukowie w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych o łącznej wartości 60000 zł.

W ramach Laboratoria Przyszłości został zakupiony m.in. następujący sprzęt:

Drukarka 3D z pakietem dydaktycznym oraz zestawem filamentów, stolik pod drukarkę 3D

Aparat cyfrowy oraz kamerę Sony, gimbal do kamery, statyw, mikrofon kierunkowy

Robot edukacyjny PHOTON

Stacja lutownicza

Laptop Dell

Dron Ryze Tello EDU

Mikroskop optyczny, cyfrowy oraz stereoskopowy

Zestaw z mikrokontrolerem BE CREO

Mikroport z akcesoriami Saramonic- system bezprzewodowy z dwoma nadajnikami.

W/w wyposażenie zostanie wykorzystanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych z techniki, informatyki, geografii, przyrody, biologii, fizyki, chemii  oraz w ramach innych zajęć edukacyjnych, a także kół zainteresowań. Zakupiony sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania.

WRZESIEŃ 2022

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 0x0-956x1024.png

„Laboratoria przyszłości”- nazwa projektu jednoznacznie kojarzy się z nowoczesnymi technologiami, komputerami, urządzeniami, które obecnie są  w sferze naszych marzeń. Żeby zacząć korzystać z urządzeń zakupionych w ramach projektu, trzeba wykonać tak prozaiczną czynność, jak złożenie stolika pod drukarkę 3D. Okazało się, że nie jest to takie proste. Bardzo pomocna jest umiejętność czytania instrukcji, analiza rysunków technicznych. Ta umiejętność, bez względu na etapy rozwoju technologii jest i będzie człowiekowi potrzebna. Tego trudnego zadania podjęli się uczniowie klasy 7. Jak widać na załączonych zdjęciach – osiągnęli sukces.

PAŹDZIERNIK 2022

W październiku dużą popularnością cieszył się aparat fotograficzny Sony A6400. Dzięki  niemu mamy piękne zdjęcia dokumentujące uroczystości szkolne tj. Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Papieski oraz zawody sportowe. Wszystkie reportaże z w/w uroczystości można obejrzeć na szkolnej stronie internetowej.

LISTOPAD 2022

Laboratoria Przyszłości – lekcje biologii

Na lekcjach biologii klasy 5 i 6 miały okazję poznać nowe mikroskopy, które zostały zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Uczniowie klasy 5 poznali budowę mikroskopu oraz zasady pracy podczas mikroskopowania. Prowadzili obserwacje preparatów stałych np. włos, krew żaby i krew człowieka. Kolejne  spotkanie z mikroskopem- to obserwacja komórek roślinnych i zwierzęcych. Na tych zajęciach wykonane zostały preparaty liścia moczarki kanadyjskiej.

Szóstoklasiści prowadzili obserwacje tkanek zwierzęcych, przekrój płazińca i nicienia.  Uczniowie zainstalowali kamerę cyfrową, dzięki której możemy zobaczyć obserwowane obiekty na tablicy interaktywnej.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wszyscy czekają na kolejne wyzwania.

GRUDZIEŃ 2022

„Betlejem jest w nas…” – pod takim tytułem 21 grudnia 2022 roku  nasi uczniowie wystawili jasełka szkolne.

Przedstawienie rozpoczęło się sceną w niebie. Rozmowa aniołów odsłoniła tajemnicę narodzin Bożego Syna.

  Druga część przedstawienia ukazywała tradycyjne treści. Pojawiły się w niej historyczne postacie ukazane w Ewangelii według św. Łukasza. Do stajenki przybyli pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku: pasterze, dzieci oraz Trzej Królowie. W wyjątkowy sposób hołd Jezusowi złożyli aniołowie w tańcu uwielbienia. Maryja i Józef, zgodnie z przekazem biblijnym, schronienie znaleźli w szopce, a  Bożego Syna położyli w żłóbku na sianie.

Kolędy i pastorałki śpiewane przez młodzież w czasie jasełek wprowadziły wszystkich w atmosferę Świat Bożego Narodzenia.

 Na zakończenie Maryja złożyła wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe:

Bądźcie światłem dla innych i drogą, po której można dojść do celu.

Zanieście Dobrą Nowinę o tym, że Jezus narodził się z miłości do każdego człowieka.

  Publiczność wynagrodziła aktorów gromkimi brawami.

Relacja fotograficzna dostępna także w zakładce “Aktualności”. Zdjęcia wykonano aparatem Sony A6400, zakupionym w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.

STYCZEŃ 2023

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 0x0-956x1024-3.png